وزیر علوم: حمایت بیشتر از فناوری‌؛ از سیاست‌های کلان توسعه آموزش عالی

دکتر غلامی، وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری دکتر غلامی، در نشست با فعالان حوزه علم و فناوری و شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم و فناوری فارس گفت : حمایت بیشتر از فناوری‌، از سیاست‌های کلان توسعه آموزش عالی است.
حمایت بیشتر از فناوری‌؛ از سیاست‌های کلان توسعه آموزش عالی

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری فارس، دکتر غلامی، در این نشست با بیان اینکه توسعه اقتصادی کشور از مسیر توسعه فناوری می گذرد اظهار داشت: سابقه ما در مباحث کارآفرینی و استارت آپی طولانی نیست، اما با صبر و استقامت و نوآوری شرکت‌ها؛ می توان از شرایط سخت عبور کرد و به شکوفایی و پیشرفت رسید.
دکتر برومند، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم نیز در این مراسم گفت: هم اکنون ۴۳ پارک علم و فناوری و ۱۹۶ مرکز رشد در کشور فعال است که ۴۲ هزار نفر در آنها مشغول فعالیت هستند.
وی افزود: گردش مالی ۸ هزارمیلیارد تومانی و ۲۶۰ میلیون دلار صادرات، ثمره فعالیت ۱۷ ساله مراکز رشد و پارک های علم و فناوری است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، اکوسیسیتم کارآفرینی و استارتاپی را پیچیده توصیف کرد و گفت: اگرچه ۶ هزار واحد در پارک های علم و فناوری کشور فعال است، اما هنوز نسبت درآمد آن به کل اقتصاد خیلی کم است.
وی اظهار داشت: امسال، بودجه پارک های علم و فناوری با حدود ۷۳ درصد رشد، بالاترین میزان رشد را داشته است و این درحالی است که بودجه دانشگاه ها ۱۴ درصد و بودجه پژوهشگاه ها ۱۵ درصد رشد یافته است.
دکتر برومند تصریح کرد: گرنت فناوری در سال ۹۸ ایجاد شده تا دانشگاه‌ها بتوانند بهتر با پارک‌های علم و فناوری همکاری کنند.
دکتر فرید مُر، رئیس پارک علم و فناوری فارس در ادامه گفت: ما کارخانه داشته‌ایم ولی صنعت نداشته ایم.
وی افزود: اگر صنعت پیشرو میخواهیم، باید ساز‌و‌کاری برای رابطه معنادار بین دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری تعریف کنیم تا خلاقیت و نوآوری را مدیریت نماییم.
رئیس پارک علم و فناوری فارس با بیان اینکه ابعاد مختلف هم افزایی فناورانه باید مدنظر قرار گیرد، اظهار داشت: هم افزایی در دنیای کنونی ضروری است و باید کار فرهنگی کرد تا اذهان افراد، آمادگی لازم برای همکاری مشترک با هم داشته باشند.
دکتر مر خاطر نشان کرد: این انتظار وجود دارد که تعارضات قانونی برطرف شود تا شرکت‌های نوآور با امید بیشتری کار و تلاش کنند.
لزوم توجه به ماموریات گرا کردن پارک های علم و فناوری، دیگر موضوعی بود که دکتر مر به آن اشاره کرد و گفت: با ماموریت گرا شدن، عملکرد پارک های علم وفناوری بهبود و گسترش می‌یابد.

دکتر نادگران، رئیس دانشگاه شیراز نیز در نشست با فعالان حوزه علم و فناوری و شرکت های فناور، با ابراز خوشحالی از اینکه جوانان این مرز بوم علیرغم مشکلات کار و تلاش می‌کنند اظهار داشت: پارک علم و فناوری، حلقه واسط دانشگاه و صنعت است و حرکت به سمت تجاری سازی است.
وی افزود: به دلیل قالب های سنتی و قدیمی دانشگاه، هنوز در برابر فعالیت های تجاری سازی و عملی مقاومت هایی صورت می گیرد که دلیل آن کم کاری در حوزه فرهنگ کارآفرینی است.
رئیس دانشگاه شیراز اظهار داشت: از سال گذشته در این دانشگاه، سازوکاری فراهم شده که شرکت های استارتاپی و دانش بنیان به طور کامل حمایت می‌شوند.