نمایندگان شرکت های مستقر؛ لزوم بازنگری در قوانین حمایتی شرکت‌های دانش بنیان – حمایت از شرکت‌های مستقر در پارک های علم و فناوری مغفول مانده است

دبیر شورای نمایندگان شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری استان فارس در نشست تخصصی پیگیری اجرای قوانین حمایتی از شرکت های دانش بنیان و فنـاور استان فارس گفت: این شورا با هدف هم‌افزایی سازنده بین شرکت‌های دانش بنیان و هیات رییسه پارک علم و فناوری فارس شکل گرفته است.

عبدالحسین شرفی افزود: در قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، حمایت صرفا از شرکت‌های دانش بنیان است و حمایتی از دیگر شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری پیش‌بینی نشده است.

وی ادامه داد: ارزیابی شرکت‌ها برای ورود به پارک علم و فناوری از ارزیابی شرکت‌ها برای دانش بنیان شدن، دشوارتر است اما حمایت از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری مغفول واقع شده است.

این نماینده شرکت‌های دانش بنیان اظهار داشت: باید در سطح ملی، هماهنگی‌هایی صورت بگیرد تا از شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری همانند شرکت‌های دانش بنیان حمایت شود تا این شرکت‌ها نیز از تسهیلات لازم برخوردار شوند.

شرفی، اخذ مجوز از دستگاه‌های اجرایی از سوی شرکت‌های دانش بنیان را یکی از مشکلات فرا روی این شرکت‌ها بیان کرد و افزود: پیشنهاد می‌شود با توجه به مجوزهایی که پارک علم و فناوری به شرکت‌های دانش بنیان داده است، فرآیند صدور مجوز واحدهای فناور توسط دستگاه‌های اجرایی تسهبل شود.

وی ادامه داد: پارک علم و فناوری یک اکوسیستم کامل از شرکت‌های فناور است که در پارک، شرکت‌ها علاوه بر ارایه خدمات به بیرون، در داخل پارک نیز باعث هم‌افزایی می‌شوند لذا پیشنهاد می‌شود پارک علم و فناوری در هر منطقه به عنوان مرجع فناوری در آن منطقه باشند.

اشکان سامی از دیگر نمایندگان شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری استان فارس بود که در این نشست بیان کرد: شرکت‌های دانش بنیان در کشور با وجود ظرفیت بالا، درآمد چندانی ندارند که این موضوع نیازمند بازنگری در قوانین حمایتی است .

سامی گفت: ثبات سیاسی یکی از مواردی است که در رشد شرکت‌های دانش بنیان موثر است، همچنین ساختار قانونی باید به گونه‌ای تعریف شود که متضمن حمایت و پشتیبانی از این شرکت‌ها باشد.

به گفته وی، افزون بر قانونگذاری، بحث تبعیت از قانون در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان باید مدنظر قرار گیرد و نیز محیطی که تجارت در آن انجام می‌شود در توسعه شرکت‌های دانش بنیان تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: توجه به بحث آموزش، بحث تحقیق و توسعه و حفظ سرمایه افراد خارج از دولت از دیگر موارد مهم در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است.

این فعال شرکت‌های دانش بنیان گفت: همچنین در بحث تولید دانش باید به تولید مقالات موسسه اطلاعات علمی (ISI) توجه شود.