اولین مرکز رشد خیر‌ّساز در جنوب کشور؛ مرکز رشد واحدهای فناور لارستان کلنگ‌زنی شد

روز دوشنبه ۲۴ دی‌ماه، باحضور معاون سازمان توسعه مدارس کشور، معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری فارس، مدیرکل نوسازی مدارس فارس و مسئولان ارشد شهرستان لارستان، کلنگ‌ مرکز رشد واحدهای فناور لارستان، به زمین زده شد.
منصور اسماعیلی، مدیرعامل بنیاد نیک اندیشان هاشمی که ساخت این پروژه را بر عهده دارد در این مراسم گفت: این پروژه که حاصل همکاری مشترک سازمان‌های استانی، شهرستان و خیرین است در زمینی که سال‌ها قبل توسط مرحوم حاج حبیب کامجو، واقف محترم به مرحوم آیت الله سیدمجتبی موسوی لاری اهدا و سالهای طولانی از این مکان استفاده خیر می شد، ساخته می شود.
در ادامه مراسم، دکتر سیدمهدی نصیری معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری فارس در سخنانی کوتاه گفت: واقعا باید به مردم خونگرم و خیر لارستان دست مریزاد گفت چراکه الگوی مشارکت در امور خیر و عام المنفعه هستند.
ایشان از الگوسازی این شهرستان برای سرمایه گذاری در حوزه فناوری تقدیر کرد و اظهار امیدواری کرد این روند در استان و کشور ادامه یابد.
وی ضمن تشکر از تمام بانیان و عاملان ساخت مرکز رشد واحدهای فناور لارستان، بطور خاص از بنیاد نیک اندیشان هاشمی تشکر کرد که با سماجت و پیگیری مداوم توانست این ایده را به نتیجه برساند.
نماینده مردم لارستان، خنج و گراش نیز در این مراسم این پروژه را نمونه‌ای از مشارکت مثال زدنی از واقف و خیر با مسئولان شهرستان، استان و کشور دانست و تاکید بر توسعه فناوری در این پروژه را نیز از ضروریات کشور عنوان کرد.
دکتر جمشید جعفرپور افزود: اتکای بودجه کشور به نفت بسیار کم شده و همه ما بجای نفت باید به ذهن خلاق جوانان خود اتکا کنیم که ثروت واقعی ما هستند و خوشحالیم که این مرکز با آموزش و پرورش هم پیوند خورده است که می تواند در راهبری آنها به سمت توسعه فناوری سهیم باشد.
معاون سازمان نوسازی مدارس کشور نیز در سخنانی کوتاه گفت: طرحی که امروز کلنگ زنی می شود نمونه و الگویی مبارک و مدلی افتخارآمیز در کشور برای مشارکت خیرین و دولت است.
وی در ادامه از ضرورت تبدیل علم به ثروت گفت و تاکید کرد مراکز رشد واحدهای فناور می توانند این مسیر را تسهیل کنند.
گفتنی است در این مراسم فرزندان مرحومان آیت الله موسوی لاری و کامجو نیز نکاتی را مطرح کردند. موسوی لاری از توجه ویژه پدر مرحوم خود به گسترش علم و آگاهی گفت و ساخت این مرکز را در تقویت این هدف توصیف کرد و خسرو کامجو نیز از مسئولان خواست تا در سردر مرکز نامی نیز از مرحوم حبیب کامجو ذکر شود.
لازم به ذکر است به نقل از منصور اسماعیلی، مدیرعامل بنیاد نیک اندیشان هاشمی این مرکز که در زمینی به مساحت ۹۰۰ متر مربع با زیربنای ۳۲۰۰ متر در پنج طبقه طی یک سال و نیم ساخته خواهد شد با برآورد اولیه ۶۰ میلیارد ریال و با احتساب قیمت زمین، ارزش آن حدود ۱۵۰ میلیارد ریال خواهد بود.
مرکز رشد واحدهای فناور لارستان پیش از این از سال ۹۴، در ساختمانی استیجاری، فعالیت خود را مبنی بر جذب و ارائه خدمات به شرکت‌های فناور آغاز کرده بود و در حال حاضر ۱۳ شرکت فناور در این مرکز فعالیت دارند.